Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym do domów jednorodzinnych jako główne źródło ciepła. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest urządzenie zapewniające ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie domu. Mimo iż inwestycja związana z ich montażem jest kosztowna, to zwraca się ona dosyć szybko i generuje oszczędności przez kolejne 25 lat. Zakup pompy ciepła do ogrzewania to świetne rozwiązanie w czasach stale rosnących cen paliw. Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii, za które nie trzeba przecież płacić. Istotną kwestią pozostaje jednak dobór mocy pompy ciepła? Musi ona pokrywać zapotrzebowanie na moc grzewczą gospodarstwa domowego. Jak dobrać moc pompy ciepła do domów o różnych powierzchniach?
Przeczytaj także:
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą gospodarstwa domowego?
Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas doboru pompy ciepła do domu jest jego zapotrzebowanie na moc grzewczą. Ogromną rolę odgrywa w tym przypadku jakość zastosowane izolacji w budynku. Można także posiłkować się informacjami o zużyciu paliwa w istniejącej instalacji grzewczej. W bilansie cieplnym budynku uwzględnia się także niezbędną moc na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Szacunkowo do obliczeń przyjmuje się, że moc potrzebna przygotowanie ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny wynosi 250 W na osobę. W sumie więc wychodzi dodatkowo około 1 kW mocy.
Wracając do kwestii termoizolacji nieruchomości, to im lepiej ocieplony jest dom, tym niższa moc grzewcza będzie potrzebna, aby zagwarantować ciepło. Aby wyliczyć zapotrzebowanie, niezbędne jest poznanie współczynnika przenikania ciepła. Z reguły przyjmuje się, że zapotrzebowanie dla konkretnych budynków jest na poziomie:
- budynek pasywny – 10-15 W/m2,
- budynek energooszczędny – 50-70 W/m2,
- budynek z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2
- starszy budynek ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2
- budynek nieocieplony – 150-200 W/m2
Zapotrzebowanie można wyliczyć również na podstawie informacji o ilości zużywanego opału. W tym przypadku istotne są takie informacje jak wartość opałowa paliwa oraz sprawność urządzenia. Jak więc wyliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną dla powierzchni domu wynoszącej 100, 120, 150, 200, 250 i 300 m2?
Jak dobrać moc pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2?
Najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przy doborze pompy ciepła, która ma stanowić jedyne źródło ciepła, jest powierzchnia budynku. Urządzenie o innej mocy będzie potrzebne do domu o powierzchni 150 m2, a inne do 100-metrowego domu. Dlatego też jednym z pierwszych pytań, które słyszą specjaliści dotyczy właśnie kosztów montażu pompy ciepła na dany metraż. Trudno jednak odpowiedzieć na nie bez szczegółowego audytu, który określi specyfikę nieruchomości i jej potrzeby.
Pompy ciepła są urządzeniami, które działają wydajnie i oferują pełen komfort cieplny jedynie wtedy, gdy są prawidłowo dobrane do warunków, w jakich ma funkcjonować. Warto więc wiedzieć, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę:
- średnioroczne temperatury panujące w danej lokalizacji,
- powierzchnia budynku do ogrzania,
- zapotrzebowanie budynku na ciepło,
- roczne zużycie wody przez domowników oraz ich liczba,
- rodzaj odbiornika ciepła.
Przyjmując dla przykładu, że budynek o powierzchni 100 m2 jest energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na moc wynosi 50 W/m2, nietrudno wyliczyć, że pompa ciepła będzie musiała mieć moc 5000 W, a więc 5 kW.
Jaka pompa ciepła do domu 120, 150, 200 i 250 m2?
Jak więc dobrać pompę ciepła do innych domów energooszczędnych? W przypadku większych metraży będzie to odpowiednio:
- 6 kW dla domu o powierzchni 120 m2 (120 m2 x 50 W/m2 = 6000 W)
- 7,5 kW dla domu o powierzchni 150 m2 (150 m2 x 50 W/m2 = 7500 W)
- 10 kW dla domu o powierzchni 200 m2 (200 m2 x 50 W/m2 = 10000 W)
- 12,5 kW dla domu o powierzchni 250 m2 (250 m2 x 50 W/m2 = 12500 W)
Oczywiście są to wartości szacunkowe. Określenie tego, jaka potrzebna jest moc grzewcza do ogrzewania domu pompą ciepła, nie jest prostym zadaniem i powinno ono być poprzedzone audytem energetycznym. Ponadto do podanych wyżej wartości, jeśli pompa ciepła ma nie tylko ogrzewać nieruchomość, ale także podgrzewać wodę, należy dodać po około 1 kW, w przypadku czteroosobowej rodziny.
Dobór mocy pompy ciepła do ogrzewania domu o powierzchni 300 m2?
Właściciele domów, które mają duży metraż mają wątpliwości co do tego, czy pompa ciepła będzie w stanie zapewnić im komfort cieplny. W obecnych czasach rozwój technologii sprawił, że urządzenia dostępne na rynku są w stanie z powodzeniem ogrzewać nawet większe nieruchomości. Co istotne, pompy ciepła wykorzystuje się także w obiektach przemysłowych czy też galerie handlowe.
Aby urządzenie spełniało swoją funkcję, wystarczy dobrać jego moc zgodnie z zapotrzebowaniem Dodatkowo należy uwzględnić rodzaj odbiorników ciepła, strefę klimatyczną i ilość zużywanej wody. Dzięki temu będzie można sobie zapewnić komfort cieplny i ekonomiczny. Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla domu 300 m2? Posługując się przyjętym już powyżej przykładem domu energooszczędnego będzie to 15000 W, czyli 15 kW (300m2 x 50 W/m2 = 15000 W).
W przypadku dużych domów warto jednak przeprowadzić szczegółowy audyt energetyczny danego budynku. Ponadto należy jeszcze uwzględnić rodzaj pompy ciepła (gruntowa pompa ciepła lub powietrzna pompa ciepła) i wiele innych czynników. Ogrzewanie domu takimi urządzeniami jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim fakt, że koszt pompy i jej eksploatacja nie są wysokie, a poza tym zwracają się one bardzo szybko.