- 10 grudnia 2022
Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem pompy ciepła – czyli najczęściej zadawane pytania
Polacy coraz chętniej decydują się na zakup i montaż pompy ciepła. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, nieekonomicznych kotłów i pieców starego typu. Pompy ciepła są przede wszystkim ekologiczne, energooszczędne, bezpieczne, uniwersalne i wygodne w użytkowaniu, a to tylko niektóre ich zalety.
Wybór odpowiedniego urządzenia jednak nie jest taki prosty, jakby mogło się wydawać. Na rynku dostępna jest szeroka oferta pomp ciepła, które mogą stanowić zarówno podstawowe źródło ciepła, jak i dodatkowe ogrzewanie w już istniejącym systemie grzewczym. Jak więc wybrać najlepszą pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę?
Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy ciepła? Bardzo istotne jest to, że na rynku można znaleźć kilka typów urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim dolnym źródłem ciepła.
Wymienić można pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Nie wszystkie jednak nadają się do montażu w każdym domu.
Jeśli posiada się małą działkę lub po prostu nie chce się wykonywać skomplikowanych oraz kosztownych prac ziemnych, to z pewnością nie warto decydować się na wybór pompy gruntowej.
Montaż wodnej pompy ciepła także jest wymagającym przedsięwzięciem, ponieważ może być zrealizowane tylko na gruntach, gdzie znajdują się podziemne lub powierzchniowe zbiorniki wodne. Jakość wody także ma znaczenie, ponieważ znajdujące się w niej zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do nawarstwiania się kamienia lub lodu, a także do spowolnienia przepływu wody.
Najpopularniejszym wyborem są powietrzne pompy ciepła. Pobierają one ciepło z powietrza zewnętrznego, dzięki czemu można je montować na zewnątrz budynków, w nowo budowanych i termomodernizowanych nieruchomościach. Świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, w domach w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej.
Pompa ciepła typu SPLIT czy MONOBLOK?
Kolejnym ważnym pytaniem, jakie każdy inwestor musi sobie zadać, to jaki rodzaj budowy wybrać? Na rynku dostępne są pompy ciepła typu monoblok i split. Jak sama nazwa wskazuje – modele monoblok składają się z jednej fabrycznie montowanej jednostki, co powoduje, że ich układ chłodniczy jest hermetyczny.
Z kolei pompy typu split rozdzielone są na dwa urządzenia połączone ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. W jednostce zewnętrznej znajduje się parownik, zawór rozprężny i sprężarka, a w wewnętrznej skraplacz, czyli wymiennik ciepła.
Jaki czynnik chłodniczy wybrać do pompy ciepła?
Wśród niezbędnych pytań, jakie należy sobie zadać, to jaki czynnik chłodniczy wybrać? Rodzaj pompy to nie wszystko. Wybór czynnika chłodniczego zależy między innymi od wpływu na wydajność pompy ciepła i efektywność jej działania. Wybrać można:
- wodorofluorowęglowodory – R410A, R134a, R407C, R32 i R1234ze,
- czynnik naturalny – R299 R744.
Dla pomp niskotemperaturowych najlepszym wyborem będzie czynnik R32, który ma niski stopień palności, a jego samozapłon następuje powyżej temperatury 600 stopni Celsjusza.
W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się naturalne czynniki chłodnicze, które doskonale sprawdzają się w wysokotemperaturowych pompach ciepła. Tego typu urządzenia można podłączyć do już istniejącej instalacji grzewczej, np. tradycyjnych grzejników.
Jaka moc pompy ciepła będzie wystarczająca?
Z pewnością większa moc grzewcza pompy ciepła nie zawsze znaczy, że jest lepsza. Wielkość urządzenia powinna zostać dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na moc grzewczą. Tylko wtedy może ono działać efektywnie i zapewnić szybki zwrot inwestycji.
Podczas dopasowywania pompy należy uwzględnić:
- powierzchnię domu;
- średnioroczne zużycie wody przez domowników;
- rodzaj i jakość ocieplenia domu;
- ewentualnie zużycie paliwa, jakim wcześniej ogrzewano dom;
- typ odbiornika ciepła;
- średnioroczne temperatury panujące w okolicy domu.
Niedowymiarowanie pompy ciepła powoduje, że nie da się zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego domownikom i w efekcie będzie trzeba używać dodatkowego źródła ciepła.
Z kolei przewymiarowane urządzenie może skutkować zmniejszoną żywotnością
pompy ciepła ze względu na częste jej wyłączanie i włączanie. Sama jednostka będzie także droższa, co przełoży się na dłuższy okres zwrotu inwestycji.
Jeśli nie jest się pewnym, jaka moc będzie odpowiednia, najlepiej skonsultować się z naszym instalatorem, który dobierze optymalne rozwiązanie.
Jakie dofinansowanie można uzyskać na źródło ciepła jakim jest pompa?
W Polsce dostępnych jest kilka programów, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na zakup dowolnego modelu pompy ciepła. Wśród nich wymienić można:
- Moje Ciepło – dedykowany osobom, które dopiero budują dom i chcą go wyposażyć w ekologiczną pompę ciepła, a dofinansowanie przysługuje na pokrycie do 40% kosztów kwalifikowanych – 21 tysięcy złotych na gruntową pompę i 7 tysięcy złotych na powietrzną,
- Czyste Powietrze – dedykowany właścicielom i współwłaścicielom istniejących budynków jednorodzinnych, którzy mogą uzyskać dotacje na zakup i montaż gruntowych, powietrznych oraz wodnych pomp ciepła, dochodzące nawet do 135 tysięcy złotych w najwyższym progu wsparcia oraz do 19 400 złotych w przypadku zakupu pompy o podwyższonej klasie energetycznej w podstawowym progu finansowania,
- Ulga Termomodernizacyjna – wydatki związane z zakupem i montażem pomp, jeśli nie skorzystało się z żadnego powyższego programu, można odliczyć od podatku, a maksymalna kwota odliczenia może wynieść 53 tysiące złotych.
Czy pompa ciepła może współpracować z instalacją fotowoltaiczną?
Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, które zasilane jest energią elektryczną. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość ich połączenia z instalacją fotowoltaiczną.
Ogólnie rzecz biorąc, pompy czerpią 75% energii z otoczenia, a pozostałe
25% to prąd. Łatwo więc wywnioskować, że połączenie ich z mikroinstalacją fotowoltaiczną pozwala dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania i jednocześnie zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej z fotowoltaiki.
W dobie drastycznie rosnących cen za prąd, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jest to połączenie idealne, dzięki któremu można wszystkie koszty obniżyć niemal do zera.